Rehabilitacja ruchowa

Rehabilitacja ruchowa jest niezbędnym czynnikiem wspomagającym rozwój ruchowy dziecka. Układ motoryczny jest ściśle związany z układem mowy, zatem rehabilitacja ruchowa wpływa też korzystnie na układ mowy, który u dzieci z zespołem Downa jest opóźniony i zaburzony. Od urodzenia ponawiamy co miesiąc instruktaż ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Rehabilitacja METODA Vojty w domu:

  • ćwiczenia należy wykonywać zawsze o tej samej porze dnia i w tej samej kolejności
  • ćwiczyć w pomieszczeniu, w którym jest ciepło
  • dotykać dziecka bardzo delikatnie, bez gwałtownych ruchów (trzeba zdjąć wcześniej pierścionki, obciąć krótko paznokcie)
  • rozebrane dziecko kłaść na miękkim kocu czy flaneli
  • w czasie ćwiczeń cały czas mówić do dziecka
  • unikać ostrego światła i głośnych dźwięków (mogą wzmagać napięcie mięśniowe)
  • kojąco wpływa na dziecko masaż i spokojna muzyka
  • masaż można stosować nawet 4 razy dziennie (zalecany dla dzieci od pierwszych dni życia)

Rehabilitacja METODĄ NDT Bobath:

Najbardziej charakterystyczne dla tej metody jest stosowanie dużej liczby odruchów. Usprawnianie ma na celu rozwijać odruchy na danym etapie fizjologiczne, a hamować odruchy patologicznie przetrwałe. Technika ułatwiania wykonywanych ruchów rękami terapeuty pozwala na jednoczesne torowanie pożądanych i hamowanie niepożądanych elementów ruchowych. Ruchy w ten sposób torowane są zbliżone do normalnych ruchów wykonywanych spontanicznie przez zdrowo rozwijające się dziecko, będące w analogicznym wieku rozwojowym. Hamowanie patologicznych odruchów i prawidłowy rozkład napięcia mięśniowego osiąga się przez odpowiednie ułożenie dziecka w przestrzeni i odpowiednie ułożenie punktów kluczowych, czyli głowy, szyi, obręczy barkowej i biodrowej. Ułatwianie oparte jest na poruszaniu okolicami ciała dziecka, co wywołuje ruchy kończyn i umożliwia przejście dziecka z jednej pozycji do drugiej. Wpływa się na wykształcenie się prawidłowych odruchów postawy i uczy dziecko samodzielnego ich osiągania, kontrolowania i wykorzystywania. Wspomaganie w jednej ze stref pozostawia swobodę ruchów czynnych w obrębie stref pozostałych. Ruchy wiec Nigdy nie są całkiem bierne. Zmieniając strefy sterowania uzyskuje się czynne ruchy w coraz innych częściach ciała, zależnie od potrzeby. Ćwiczeniom powinno towarzyszyć słowne określanie wykonywanych czynności, będące poglądową nauką mowy.
Usprawnianie powinien prowadzić terapeuta razem z rodzicami dziecka już przed 6 miesiącem jego życia. Metoda zawiera także dodatkowe techniki służące regulacji wahającego się napięcia mięśniowego.
 informacje dot. Vojty i NDT

Pielęgnacja:

Sposoby pielęgnacji dziecka (noszenie, trzymanie, przewijanie, karmienie, podnoszenie, układanie, ubieranie, rozbieranie, kąpanie itd.) wspaniale opracował i przedstawił fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski. Polecamy wszystkim rodzicom!!! Szczegółowy instruktaż – zdjęcia z. opisami można znaleźć na stronie maluchy.pl, a na www.mamotatocotynato.pl  kupić książkę wraz z płytą instruktażową oraz inne przydatne przedmioty i zdobyć nowe informacje.
A tu filmy do obejrzenia na mamocotynato